Feed a family of four on $45 per week

This has got to be one of the most interesting things we’ve run across. According to Hillbilly Housewife, she purchased all of the ingredients at Walmart and Dollar General and came out to feed a family of four for a week at just over $45.
Now that’s impressive. Not only that, but she goes into the calorie intake and makes sure that there is nutritional items even on a budget!
Take a look. While much of it is Southern cooking, you’ll still be surprised that you can live well on meager means if need be.
LifeHacker < HillbillyHousewife